GRAINGER BULK-RS-H60-411 Buna-N Strip, 1 1/2 Inch X 10 Ft, 0.09375 Inch Thickness, 60A
Item: CP8EAMModel: BULK-RS-H60-411Cross Ref: 56DA86
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Rubber Strip
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 60A
Elongation 350%
Oil Resistance Excellent
Overall Length 10 ft.
Overall Width 1 1/2"
Shape Strip
Standards Astm D2000 Bf 607
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.094"
Thickness Tolerance -0.013" to +0.013"