Item: CP8ECEModel: BULK-RS-H60-100Cross Ref: 497M21
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Rubber Strip
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 60A
Elongation 350%
Grade Standard
Material Buna N
Max. Temp. 250°F
Min. Temp. -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 10 ft.
Overall Width 1"
Shape Strip
Standards Astm D2000 Bf 607
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 1/8"
Thickness Tolerance -0.017" to +0.017"