GRAINGER BULK-RS-H50-840 Buna-N Sheet, 36 Inch X 5 Ft, 50A | CP8DVK 56AN68
GRAINGER BULK-RS-H50-840 Buna-N Sheet, 36 Inch X 5 Ft, 50A
Item: CP8DVKModel: BULK-RS-H50-840Cross Ref: 56AN68
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 50A
Elongation 350%
Grade Standard
Material Buna N
Max. Temp. 230°F , 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 5 ft.
Overall Width 36"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bf 507
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 1/8"
Thickness Tolerance -0.017" to +0.017"