Item: CP8ARGModel: BULK-RS-H50-719Cross Ref: 56AL36
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Roll
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 50A
Elongation 350%
Oil Resistance Excellent
Overall Length 20 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Standards Astm D2000 Bf 507
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.188"
Thickness Tolerance -0.022" to +0.022"