GRAINGER BULK-RS-H50-638 Buna-N Sheet, 12 Inch X 18 Inch, 0.5 Inch Thickness, 50A, Plain Backing, Black, Smooth | CP8CFN 56AH95
GRAINGER BULK-RS-H50-638 Buna-N Sheet, 12 Inch X 18 Inch, 0.5 Inch Thickness, 50A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CP8CFNModel: BULK-RS-H50-638Cross Ref: 56AH95
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 50A
Elongation 350%
Oil Resistance Excellent
Overall Length 18"
Overall Width 12"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bf 507
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 1/2"
Thickness Tolerance -0.05" to +0.05"