GRAINGER BULK-RS-H50-316 Buna-N Roll, 36 Inch X 10 Ft, 0.0625 Inch Thickness, 50A | CP8ADC 241HZ7
GRAINGER BULK-RS-H50-316 Buna-N Roll, 36 Inch X 10 Ft, 0.0625 Inch Thickness, 50A
Item: CP8ADCModel: BULK-RS-H50-316Cross Ref: 241HZ7
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Roll
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 50A
Elongation 350%
Grade Standard
Material Buna N
Max. Temp. 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Min. Temp. -30°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 10 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Standards Astm D2000 Bf 507
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.062"
Thickness Tolerance -0.011" to +0.011"