GRAINGER BULK-RS-H50-1137 Buna-N Roll, 36 Inch X 20 Ft, 0.375 Inch Thickness, 50A | CP8ATM 785A13
GRAINGER BULK-RS-H50-1137 Buna-N Roll, 36 Inch X 20 Ft, 0.375 Inch Thickness, 50A
Item: CP8ATMModel: BULK-RS-H50-1137Cross Ref: 785A13
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Roll
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 50A
Elongation 350%
Grade Standard
Material Buna N
Max. Temp. 230°F , 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Min. Temp. -30°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 20 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Standards Astm D2000 Bf 507
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 3/8"
Thickness Tolerance -0.035" to +0.035"