Item: CP8ALWModel: BULK-RS-H50-1090Cross Ref: 785AH0
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 50A
Elongation 350%
Oil Resistance Excellent
Overall Length 12 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Standards Astm D2000 Bf 507
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 3/8"
Thickness Tolerance -0.035" to +0.035"