GRAINGER BULK-RS-H50-1031 Rubber Roll Commercial 25 Feet Black
Item: AH7QKYModel: BULK-RS-H50-1031Cross Ref: 36XV76
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Rubber Roll
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 50A
Elongation 300%
Finish Smooth
Grade Standard
Length 25 ft.
Material Buna N
Maximum Temperature 250°F
Min. Temp. -30°C
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 25 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Standards Astm D2000 Bf 507
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.094"
Thickness Tolerance -0.013" to +0.013"
Water Resistance Good
Weather Resistance Fair
Width 36"