GRAINGER BULK-RS-H40-974 Buna-N Roll, 36 Inch X 35 Ft, 0.125 Inch Thickness, 40A, Plain Backing, Black, Smooth
Get it by Monday, Apr 13
5.00% off
€1,939.86 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Roll |
| Abrasion Resistance | Good |
| Adhesive Type | Plain Backing |
| Backing Type | Non Adhesive |
| Chemical Resistance | Fair |
| Color | Black |
| Compression Set | 33% |
| Density | 1.5 g/cc |
| Durometer | 40A |
| Elongation | 350% |
| Grade | Standard |
| Material | Buna N |
| Max. Temp. | 250°F |
| Minimum Temperature | -30°F |
| Oil Resistance | Excellent |
| Overall Width | 36" |
| Shape | Roll |
| Standards | Astm D2000 Bf 407 |
| Tear Strength | 20 N/mm |
| Tensile Strength | 1000 psi |
| Texture | Smooth |
| Thickness | 1/8" |
| Thickness Tolerance | -0.017" to +0.017" |
| Water Resistance | Good |
| Weather Resistance | Fair |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 59.59 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Color | Shape | Grade | Tensile Strength | Adhesive Type | Thickness | Overall Length | Overall Width | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-RS-BHS40-197 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €89.90 | |
| BULK-RS-H40-197 | Black | Roll | Standard | 1000 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €63.60 | |
| BULK-RS-BHS50-197 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €86.69 | |
| BULK-RS-BHS70-197 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €80.52 | |
| BULK-RS-H40-198 | Black | Roll | Standard | 1000 psi | Plain Backing | 0.062" | 10 ft. | 12" | €95.90 | |
| BULK-RS-BHS40-198 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.062" | 10 ft. | 12" | €138.80 | |
| BULK-RS-BHS50-198 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.062" | 10 ft. | 12" | €136.30 |
Explore Products
- SQUARE D LHL36125 Circuit Breaker Feed-thru 125 Amp 600vac 3p 35kaic@480v
- MASTERDRIVES AK79-3/4 BTS Sheave, A Section, 1 Groove, 3/4 Inch Size
- APPROVED VENDOR M04170.120.0030 Hex Head Cap Screw, M12x1.5 Thread Size, Steel, 30mm Lg., 7.5mm Head Ht., Fine, Class 10.9
- STEARNS BRAKES 108704200063 Brake-Rl Tach Machw/ Hub
- NORLAKE 161593 NOR-LAKE SCIENTIFIC 161593
- LEESON 122252.00 C145T17FC127A Brake Motor, 1.50 HP, 3 Phase, 60 Hz, 230/460V, 1800 RPM
- FABORY M39070.080.0100 Dowel Pin, Std Dowel, 100 mm Lg., 8 mm Pin Dia., Steel, Plain
- LEVITON 27W82 Grounding Watertight Cable Mount Locking Connector, 3-Phase, 277/480 VAC, 20 A, 4 Poles, 5 Wires, Yellow
Explore More
- KEYSHAFT
- Machining Vises
- Web Sling Wear Pads
- Desk Mover and Dolly Accessories
- AC Power Supplies
- IBC and Tank Spill Containment
- OIL SAFE Mini Spout Lids
- CAMLOCK FITTINGS Type F Male Cam And Groove Adapter, Male NPT Thread
- GLOBE SCIENTIFIC Labeling Tapes, 1 Inch x 500 Inch per Roll
- ANVIL AS1902 Series Pipe Roller Supports
- MERSEN FERRAZ TD Series Plug Fuses, Time-Delay
- REGAL Super Tuf-V End Mills, 5 Flutes, HSS, CC, TiCN
- NORTON ABRASIVES Air-Cooled Back-Up Pads For Fiber & Non-Woven Discs
- STARRETT 91261 Series Duratec Band Saw Blades
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-RS-H40-974 Buna-N Roll, 36 Inch X 35 Ft, 0.125 Inch Thickness, 40A, Plain Backing, Black, Smooth
€2,041.95 /unit

