Item: CP8BXEModel: BULK-RS-H40-238Cross Ref: 56AM46
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Roll
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 40A
Elongation 350%
Grade Standard
Material Buna N
Max. Temp. 250°F
Min. Temp. -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 60 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Standards Astm D2000 Bf 407
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 3/8"
Thickness Tolerance -0.035" to +0.035"