GRAINGER BULK-RS-H40-223 Buna-N Strip, 6 Inch X 6 Inch, 0.375 Inch Thickness, 40A, Plain Backing, Black, Smooth | CP8FHZ 56AH19
GRAINGER BULK-RS-H40-223 Buna-N Strip, 6 Inch X 6 Inch, 0.375 Inch Thickness, 40A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CP8FHZModel: BULK-RS-H40-223Cross Ref: 56AH19
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 40A
Elongation 350%
Grade Standard
Material Buna N
Max. Temp. 250°F
Min. Temp. -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 6"
Overall Width 6"
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 3/8"
Thickness Tolerance -0.035" to +0.035"