GRAINGER BULK-RS-H40-206 Roll Buna 1/8 Inch Thick 10 Feet 40A
Item: AH7QKKModel: BULK-RS-H40-206Cross Ref: 36XV58
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Rubber Roll
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 40A
Elongation 400%
Finish Smooth
Grade Standard
Length 10 ft.
Material Buna N
Maximum Temperature 250°F
Min. Temp. -30°C
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 10 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Standards Astm D2000 Bf 407
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness Tolerance -0.017" to +0.017"
Water Resistance Good
Weather Resistance Fair
Width 36"
Shipping Info:
Ship weight (kg) 11.88
Ship height (cm)91.44
Ship length (cm)91.44
Ship width (cm)15.24
Product Details:
    • Rubber Grouping : Rubber Roll
Product Variants
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.