GRAINGER BULK-RS-H40-1002 Buna-N Roll, 36 Inch X 20 Ft, 0.03125 Inch Thickness, 40A | CP8FMZ 784ZZ4
GRAINGER BULK-RS-H40-1002 Buna-N Roll, 36 Inch X 20 Ft, 0.03125 Inch Thickness, 40A
Item: CP8FMZModel: BULK-RS-H40-1002Cross Ref: 784ZZ4
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Roll
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 40A
Elongation 350%
Grade Standard
Material Buna N
Max. Temp. 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Min. Temp. -30°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 20 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Standards Astm D2000 Bf 407
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.031"
Thickness Tolerance -0.01" to +0.01"