GRAINGER BULK-RS-EFR50-87 Epdm Roll, Fabric-Reinforced, 36 Inch X 40 Ft, 0.09375 Inch Thickness, 50A
Get it by Thursday, May 21
5.00% off
€2,328.15 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Roll |
| Abrasion Resistance | Good |
| Adhesive Type | Acrylic |
| Backing Type | Adhesive |
| Chemical Resistance | Good |
| Color | Black |
| Compression Set | 25% |
| Density | 1.3 g/cc |
| Durometer | 50A |
| Elongation | 350% |
| Grade | Fabric-Reinforced |
| Length | 40 ft. |
| Material | EPDM |
| Max. Temp. | 250°F |
| Maximum Adhesive Temperature | 230°F |
| Minimum Adhesive Temperature | -30°F |
| Minimum Temperature | -30°F |
| Number Of Ply | 1 |
| Oil Resistance | Poor |
| Overall Length | 40 ft. |
| Overall Width | 36" |
| Shape | Roll |
| Tear Strength | 25 N/mm |
| Tensile Strength | 1500 psi |
| Texture | Smooth |
| Thickness | 0.094" |
| Thickness Tolerance | -0.012" to +0.012" |
| Water Resistance | Excellent |
| Weather Resistance | Excellent |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 43.24 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Shape | Color | Durometer | Thickness | Elongation | Thickness Tolerance | Compression Set | Density | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
BULK-RS-E60-201 | Roll | Black | 60A | 1/4" | 350% | -0.026" to +0.026" | 33% | 1.5 g/cc | €278.59 | |
![]() |
BULK-RS-E60-203 | Roll | Black | 60A | 1/2" | 350% | -0.05" to +0.05" | 33% | 1.5 g/cc | €540.78 | |
![]() |
BULK-RS-E40FDA-85 | Roll | Cream | 40A | 0.031" | 330% | -0.008" to +0.008" | 30% | 1.35 g/cc | €386.09 | |
![]() |
BULK-RS-E40FDA-55 | Roll | Cream | 40A | 0.031" | 330% | - | 30% | 1.35 g/cc | €248.63 | |
![]() |
BULK-RS-E60-211 | Roll | Black | 60A | 0.031" | 350% | 0" to +0.016" | 33% | 1.5 g/cc | €407.87 | |
![]() |
BULK-RS-E60HT-204 | Roll | Black | 60A | 0.031" | 450% | 0" to +0.016" | 25% | 1.35 g/cc | €325.30 | |
![]() |
BULK-RS-E40FDA-86 | Roll | Cream | 40A | 0.062" | 330% | -0.012" to +0.012" | - | 1.35 g/cc | €432.94 |
Explore Products
- BUSSMANN TB200-20SSL1
- SMC VALVES CLA2F80-310-D Tie Rod Cylinder
- ARC ABRASIVES 71-020060006 Sanding Belt, 2 Inch Width X 60 Inch Length, Ceramic, 80 Grit, Y Wt Polyester Backing, Predator
- EATON KD2400K Molded Case Switch, K-Frame, 2 Pole, 400A, 600 Vac, 250 Vdc, 65 Kaic At 240 Vac, 50/60 Hz
- STAFFORD MFG 5S006006F Rigid Shaft Coupling, 2 Piece Split, Clamp Type, 3/8 x 3/8 Inch Bore, SS
- VERMONT GAGE 141122830 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.2283 Inch Size
- ZOELLER 150959 Housing, Motor and Stator, 230V, 3Ph, 1Hp, 1725 Rpm
- MAIN FILTER INC. MF0318336 1269159 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Seal, 14.68 Inch Height
Explore More
- KEYSHAFT
- Pedestal Pumps
- Water Connectors
- Dome Safety and Security Mirrors
- Suction Diffuser Strainers
- Cylindrical Vibration Isolators
- AKRO-MILS 30293 Akrobins Super Size Bins
- CONDOR Electrical Gloves Protector, White/Orange/Green, 15 Inch Length
- CONDOR Electrical Gloves Protector, White/Orange/Green, 12 Inch Length
- ASHCROFT A Series Explosion Proof Pressure Switches, 316SS Body
- KELCH Collet Chuck, Taper Size HSK80A
- APOLLO VALVES Control Globe Valves
- ENERPAC ECCE Series Chain Cutters
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-RS-EFR50-87 Epdm Roll, Fabric-Reinforced, 36 Inch X 40 Ft, 0.09375 Inch Thickness, 50A
€2,450.69 /unit





