GRAINGER BULK-RS-EFR50-59 Epdm Roll, Fabric-Reinforced, 36 Inch X 30 Ft, 50A | CP9FRE 785DN8
GRAINGER BULK-RS-EFR50-59 Epdm Roll, Fabric-Reinforced, 36 Inch X 30 Ft, 50A
Item: CP9FREModel: BULK-RS-EFR50-59Cross Ref: 785DN8
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Roll
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Good
Color Black
Compression Set 25%
Density 1.3 g/cc
Durometer 50A
Elongation 350%
Grade Fabric-Reinforced
Length 30 ft.
Material EPDM
Max. Temp. 250°F
Minimum Temperature -30°F
Number Of Ply 2
Oil Resistance Poor
Overall Length 30 ft.
Overall Width 36"
Reinforced Material Fiberglass
Shape Roll
Tear Strength 25 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 0.188"
Thickness Tolerance -0.02" to +0.02"
Water Resistance Excellent
Weather Resistance Excellent
Width 36"