GRAINGER BULK-RS-EFR50-53 Epdm Roll, Fabric-Reinforced, 36 Inch X 20 Ft, 50A | CP9FQU 784ZY6
GRAINGER BULK-RS-EFR50-53 Epdm Roll, Fabric-Reinforced, 36 Inch X 20 Ft, 50A
Item: CP9FQUModel: BULK-RS-EFR50-53Cross Ref: 784ZY6
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Roll
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Good
Color Black
Compression Set 25%
Density 1.3 g/cc
Durometer 50A
Elongation 350%
Grade Fabric-Reinforced
Length 20 ft.
Material EPDM
Max. Temp. 250°F
Minimum Temperature -30°F
Number Of Ply 1
Oil Resistance Poor
Overall Length 20 ft.
Overall Width 36"
Reinforced Material Fiberglass
Shape Roll
Tear Strength 25 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 1/8"
Thickness Tolerance -0.016" to +0.016"
Water Resistance Excellent
Weather Resistance Excellent
Width 36"