GRAINGER BULK-RS-EFR50-52 Epdm Roll, Fabric-Reinforced, 36 Inch X 20 Ft, 0.09375 Inch Thickness, 50A
Get it by Friday, Apr 10
5.00% off
€984.39 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Roll |
| Abrasion Resistance | Good |
| Adhesive Type | Plain Backing |
| Backing Type | Non Adhesive |
| Chemical Resistance | Good |
| Color | Black |
| Compression Set | 25% |
| Density | 1.3 g/cc |
| Durometer | 50A |
| Elongation | 350% |
| Grade | Fabric-Reinforced |
| Length | 20 ft. |
| Material | EPDM |
| Max. Temp. | 250°F |
| Minimum Temperature | -30°F |
| Number Of Ply | 1 |
| Oil Resistance | Poor |
| Overall Length | 20 ft. |
| Overall Width | 36" |
| Tear Strength | 25 N/mm |
| Tensile Strength | 1500 psi |
| Texture | Smooth |
| Thickness | 0.094" |
| Thickness Tolerance | -0.012" to +0.012" |
| Water Resistance | Excellent |
| Weather Resistance | Excellent |
| Width | 36" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 22.52 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Shape | Color | Durometer | Thickness | Elongation | Thickness Tolerance | Compression Set | Density | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
BULK-RS-E60-201 | Roll | Black | 60A | 1/4" | 350% | -0.026" to +0.026" | 33% | 1.5 g/cc | €278.59 | |
![]() |
BULK-RS-E60-203 | Roll | Black | 60A | 1/2" | 350% | -0.05" to +0.05" | 33% | 1.5 g/cc | €540.78 | |
![]() |
BULK-RS-E40FDA-85 | Roll | Cream | 40A | 0.031" | 330% | -0.008" to +0.008" | 30% | 1.35 g/cc | €360.35 | |
![]() |
BULK-RS-E40FDA-55 | Roll | Cream | 40A | 0.031" | 330% | - | 30% | 1.35 g/cc | €232.06 | |
![]() |
BULK-RS-E60-211 | Roll | Black | 60A | 0.031" | 350% | 0" to +0.016" | 33% | 1.5 g/cc | €380.67 | |
![]() |
BULK-RS-E60HT-204 | Roll | Black | 60A | 0.031" | 450% | 0" to +0.016" | 25% | 1.35 g/cc | €303.61 | |
![]() |
BULK-RS-E40FDA-86 | Roll | Cream | 40A | 0.062" | 330% | -0.012" to +0.012" | - | 1.35 g/cc | €432.94 |
Explore Products
- SMC VALVES ITV2050-01F3BN2 Regulator, 3/8 Inch Size Port
- OSG 1101508905 Spiral Point Tap, #8-36 Thread Size, 3/8 Inch Thread Lg, TiN, H10 / H3, Plug
- DIXON B31TP-G300250 Concentric Reducer, 3 x 2-1/2 Inch Dia., 304 Stainless Steel
- JAMCO SY248U700GP Platform Truck, Steel Deck, Raised, Fixed Height
- COOPER B-LINE SB214S152TG Runway Wall Support Kit, Gray, 15 Inch Width
- APPROVED VENDOR DHO-24SA Retaining Ring, Internal, Standard, 1.2 mm Thk, 25.2 mm Grv Dia., SS
- KUNKLE 910GDEM03AKE Safety Relief Valve, 300# Flange X FNPT, D Orifice, 1 Inch Inlet Size
- GATES 14MX-67S-68 Sprocket, 2.68 Inch Belt Width, 68mm Width
Explore More
- KEYSHAFT
- Caster Wheels
- PTFE Hose Assemblies
- Stir Bars
- Flexible Impeller Pedestal Pumps
- Belt Drive Forward Curve Blower
- AKRO-MILS 30178 Shelf Bins
- VIBCO SCR Adjustable Speed and Force Electric Vibrators
- MUELLER INDUSTRIES 721 Triple Duty Control Check Valves
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal Rectangular PP Bottles, Wide Mouth
- DAYTON Suspended Horizontal Hydronic Wall & Ceiling Unit Heaters
- VERMONT GAGE Go Standard Thread Plug Gages, 1/2-20 Unf
- ANVIL Standard Tap Tubing Bull Plugs
- PBC LINEAR Linear Ball Bearing Pillow Blocks, Open Single, Imperial
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-RS-EFR50-52 Epdm Roll, Fabric-Reinforced, 36 Inch X 20 Ft, 0.09375 Inch Thickness, 50A
€1,036.19 /unit





