GRAINGER BULK-RS-EFR50-42 Epdm Sheet, Fabric-Reinforced, 36 Inch X 36 Inch, 0.09375 Inch Thickness, 50A | CP9GAN 785DL2
GRAINGER BULK-RS-EFR50-42 Epdm Sheet, Fabric-Reinforced, 36 Inch X 36 Inch, 0.09375 Inch Thickness, 50A
Item: CP9GANModel: BULK-RS-EFR50-42Cross Ref: 785DL2
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Good
Color Black
Compression Set 25%
Density 1.3 g/cc
Durometer 50A
Elongation 350%
Grade Fabric-Reinforced
Length 36"
Material EPDM
Max. Temp. 250°F
Minimum Temperature -30°F
Number Of Ply 1
Oil Resistance Poor
Overall Length 36"
Overall Width 36"
Reinforced Material Fiberglass
Shape Sheet
Tear Strength 25 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 0.094"
Thickness Tolerance -0.012" to +0.012"
Water Resistance Excellent
Weather Resistance Excellent
Width 36"