FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Sheet |
| Abrasion Resistance | Good |
| Backing Type | Non Adhesive |
| Chemical Resistance | Good |
| Color | Black |
| Compression Set | 25% |
| Density | 1.3 g/cc |
| Durometer | 50A |
| Elongation | 350% |
| Grade | Fabric-Reinforced |
| Length | 12" |
| Material | EPDM |
| Max. Temp. | 250°F |
| Minimum Temperature | -30°F |
| Number Of Ply | 2 |
| Oil Resistance | Poor |
| Overall Length | 12" |
| Overall Width | 12" |
| Reinforced Material | Fiberglass |
| Shape | Sheet |
| Tear Strength | 25 N/mm |
| Tensile Strength | 1500 psi |
| Texture | Smooth |
| Thickness | 1/4" |
| Thickness Tolerance | -0.024" to +0.024" |
| Water Resistance | Excellent |
| Weather Resistance | Excellent |
| Width | 12" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.66 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Shape | Color | Durometer | Thickness | Elongation | Thickness Tolerance | Compression Set | Density | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
BULK-RS-E60-201 | Roll | Black | 60A | 1/4" | 350% | -0.026" to +0.026" | 33% | 1.5 g/cc | €278.59 | |
![]() |
BULK-RS-E60-203 | Roll | Black | 60A | 1/2" | 350% | -0.05" to +0.05" | 33% | 1.5 g/cc | €540.78 | |
![]() |
BULK-RS-E40FDA-85 | Roll | Cream | 40A | 0.031" | 330% | -0.008" to +0.008" | 30% | 1.35 g/cc | €386.09 | |
![]() |
BULK-RS-E40FDA-55 | Roll | Cream | 40A | 0.031" | 330% | - | 30% | 1.35 g/cc | €248.63 | |
![]() |
BULK-RS-E60-211 | Roll | Black | 60A | 0.031" | 350% | 0" to +0.016" | 33% | 1.5 g/cc | €407.87 | |
![]() |
BULK-RS-E60HT-204 | Roll | Black | 60A | 0.031" | 450% | 0" to +0.016" | 25% | 1.35 g/cc | €325.30 | |
![]() |
BULK-RS-E40FDA-86 | Roll | Cream | 40A | 0.062" | 330% | -0.012" to +0.012" | - | 1.35 g/cc | €432.94 |
Explore Products
- VOLKEL 26582-2 Hand Tap, Finisher, DIN 2181/HSS-G, Mf 48 x 1.5 Size
- LIFT-ALL EN150X4 Sling Round 4 Feet Length Polyester
- VULCAN HART 703117 Float Burner Support
- THOMAS & BETTS K350M Conduit Body Cover, 3-1/2 Inch Size
- ROBINAIR 45111 Brass Manifold Hose Kit
- NELSON STUD WELDING INC. 101-012-819-G1000 Fully Threaded Welding Stud, 1/2 In - 13 Thread Size, CFL Type, 2 In Stud Lg., Plain
- GROVE GEAR EL8320561.24 EL-HM832-5-H_-56-24 Worm Reducer, 5:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.5 Inch O.D, Aluminum
Explore More
- KEYSHAFT
- Electric Actuated Ball Valves
- Rigid Couplings
- Material Hoses
- Process Heater Element Accessories
- Vibration Meter Accessories
- VIEGA PROPRESS 90 Degree XL-C Elbow, Press x Press
- LOC-LINE Elbows
- JOHN GUEST Swivel Male Elbows, NPTF Thread, Polypropylene White
- BURNDY AMS Dual Rated Splicers/Reducers
- ANVIL AS300S Series Channel With Long Slots
- KILLARK Edge Conduit Clamp
- 3M VHB Tape 1/2 Inch
- WATTS Twist Handle Drains
- BROWNING Gearbelt Pulleys with Q-D Bushings For L050 Belts
- JUN-AIR Electric Air Compressors
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-RS-EFR50-35 Epdm Sheet, Fabric-Reinforced, 12 Inch X 12 Inchness, 50A
€184.38 /unit





