GRAINGER BULK-RS-E60HT-239 Epdm Sheet, 24 Inch X 36 Inch, 0.25 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth | CP9FXV 241WE9
GRAINGER BULK-RS-E60HT-239 Epdm Sheet, 24 Inch X 36 Inch, 0.25 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CP9FXVModel: BULK-RS-E60HT-239Cross Ref: 241WE9
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Good
Color Black
Compression Set 25%
Density 1.35 g/cc
Durometer 60A
Elongation 450%
Grade High Strength
Length 36"
Max. Temp. 250°F
Minimum Temperature -60°F
Oil Resistance Poor
Overall Length 36"
Overall Width 24"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Ba 612
Tear Strength 25 N/mm
Tensile Strength 1800 psi
Texture Smooth
Thickness 1/4"
Thickness Tolerance -0.026" to +0.026"
Water Resistance Excellent
Weather Resistance Excellent
Width 24"