Item: CP9FJDModel: BULK-RS-E60-972Cross Ref: 785GV9
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Roll
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Good
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 60A
Elongation 350%
Grade Standard
Length 12 ft.
Max. Temp. 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Poor
Overall Length 12 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Standards Astm D2000 Ba 607
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.188"
Thickness Tolerance -0.022" to +0.022"
Water Resistance Excellent
Weather Resistance Excellent
Width 36"