GRAINGER BULK-RS-E60-804 Epdm Sheet, 18 Inch X 36 Inch, 0.09375 Inch Thickness, 60A | CP9FXA 56CF05
GRAINGER BULK-RS-E60-804 Epdm Sheet, 18 Inch X 36 Inch, 0.09375 Inch Thickness, 60A
Item: CP9FXAModel: BULK-RS-E60-804Cross Ref: 56CF05
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Good
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 60A
Elongation 350%
Grade Standard
Length 36"
Material EPDM
Max. Temp. 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Poor
Overall Length 36"
Overall Width 18"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Ba 607
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.094"
Thickness Tolerance -0.013" to +0.013"
Weather Resistance Excellent
Width 18"