GRAINGER BULK-RS-E60-47 Epdm Sheet, 36 Inch X 36 Inchness, 60A | CP9FYX 715G60
GRAINGER BULK-RS-E60-47 Epdm Sheet, 36 Inch X 36 Inchness, 60A
Item: CP9FYXModel: BULK-RS-E60-47Cross Ref: 715G60
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Good
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 60A
Elongation 350%
Grade Standard
Length 36"
Max. Temp. 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Poor
Overall Length 36"
Overall Width 36"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Ba 607
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 1/4"
Thickness Tolerance -0.026" to +0.026"
Weather Resistance Excellent
Width 36"