FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Strip |
| Abrasion Resistance | Good |
| Adhesive Type | Plain Backing |
| Backing Type | Non Adhesive |
| Chemical Resistance | Good |
| Color | Black |
| Compression Set | 33% |
| Density | 1.5 g/cc |
| Durometer | 60A |
| Elongation | 350% |
| Grade | Standard |
| Length | 10 ft. |
| Material | EPDM |
| Max. Temp. | 250°F |
| Minimum Temperature | -30°F |
| Oil Resistance | Poor |
| Overall Length | 10 ft. |
| Overall Width | 2" |
| Shape | Strip |
| Standards | Astm D2000 Ba 607 |
| Tensile Strength | 1000 psi |
| Texture | Smooth |
| Thickness | 0.094" |
| Thickness Tolerance | -0.013" to +0.013" |
| Water Resistance | Excellent |
| Weather Resistance | Excellent |
| Width | 2" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.55 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Shape | Color | Durometer | Thickness | Elongation | Thickness Tolerance | Compression Set | Density | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
BULK-RS-E60-201 | Roll | Black | 60A | 1/4" | 350% | -0.026" to +0.026" | 33% | 1.5 g/cc | €278.59 | |
![]() |
BULK-RS-E60-203 | Roll | Black | 60A | 1/2" | 350% | -0.05" to +0.05" | 33% | 1.5 g/cc | €540.78 | |
![]() |
BULK-RS-E40FDA-85 | Roll | Cream | 40A | 0.031" | 330% | -0.008" to +0.008" | 30% | 1.35 g/cc | €360.35 | |
![]() |
BULK-RS-E40FDA-55 | Roll | Cream | 40A | 0.031" | 330% | - | 30% | 1.35 g/cc | €232.06 | |
![]() |
BULK-RS-E60-211 | Roll | Black | 60A | 0.031" | 350% | 0" to +0.016" | 33% | 1.5 g/cc | €380.67 | |
![]() |
BULK-RS-E60HT-204 | Roll | Black | 60A | 0.031" | 450% | 0" to +0.016" | 25% | 1.35 g/cc | €303.61 | |
![]() |
BULK-RS-E40FDA-86 | Roll | Cream | 40A | 0.062" | 330% | -0.012" to +0.012" | - | 1.35 g/cc | €432.94 |
Explore Products
- SPEC E01800291120M Extension Spring, Music Wire, 1 3/25 Inch Overall Length, 0.18 Inch Outside Dia
- TORBAL AGCN120 Compact Bench Scale, 120 G Capacity, 0.0001 G Scale Graduations
- APPROVED VENDOR LWIS0250-100P Split Lock Washer, 1/4 In Fits Bolt Size, 0.487 In O.D.
- WINSMITH E26XDTS2X000EK Gear Reducer, Double Worm Gear, Solid Input Shaft
- APPROVED VENDOR H135BT Drill Bushing Type H Drill Size # 52
- NASHUA 398N Duct Tape 48mm x 55m 11 mil White
- REGAL 050506AM End Mill, Single End, 1/4 Inch Dia., 2-7/16 Inch Length, 2 Flutes, Bright
- ANVIL 2400603409 AS1200 Series O.D. Tubing Clamp, Zinc Trivalent Chromium, 1/4 Inch Outside Dia.
Explore More
- KEYSHAFT
- Air Finishing Sanders
- Welder Generator Accessories
- Mechanical Machining Shears
- Straight Blade Plugs
- Soapstones
- REVCOR Propeller, 14 inch
- NEWSTRIPE ProLine Field Layout Systems
- CONDOR Smooth Polyurethane Coated Gloves
- MUELLER INDUSTRIES 11BC Iron Body Y Strainers
- LITHONIA LIGHTING Emergency Light
- GROTE Double Face Lamp Round
- BALDOR MOTOR Permanent Magnet SCR Drive DC Motors, Paint Free, Washdown Duty
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-RS-E60-412 Epdm Strip, 2 Inch X 10 Ft, 0.09375 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth
€53.26 /unit





