GRAINGER BULK-RS-E60-154 Epdm Strip, 2 Inch X 10 Ft, 0.03125 Inch Thickness, 60A | CP9GDD 56DF22
GRAINGER BULK-RS-E60-154 Epdm Strip, 2 Inch X 10 Ft, 0.03125 Inch Thickness, 60A
Item: CP9GDDModel: BULK-RS-E60-154Cross Ref: 56DF22
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Adhesive
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Good
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 60A
Elongation 350%
Grade Standard
Length 10 ft.
Max. Temp. 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Poor
Overall Length 10 ft.
Overall Width 2"
Shape Strip
Standards Astm D2000 Ba 607
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.031"
Thickness Tolerance -0.01" to +0.01"
Water Resistance Excellent
Weather Resistance Excellent
Width 2"