GRAINGER BULK-RS-E40FDA-90 Epdm Roll, 36 Inch X 10 Ft, 40A, Cream, Smooth | CP9FHU 785HK5
GRAINGER BULK-RS-E40FDA-90 Epdm Roll, 36 Inch X 10 Ft, 40A, Cream, Smooth
Item: CP9FHUModel: BULK-RS-E40FDA-90Cross Ref: 785HK5
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Roll
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Good
Color Cream
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 40A
Elongation 330%
Grade Food
Length 10 ft.
Material EPDM
Max. Temp. 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Poor
Overall Length 10 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Standards Fda 21 Cfr 177.2600
Tear Strength 22 N/mm
Tensile Strength 800 psi
Texture Smooth
Thickness 1/4"
Thickness Tolerance -0.024" to +0.024"
Weather Resistance Excellent
Width 36"