GRAINGER BULK-RS-BHS70-718 Buna-N Strip, 3/4 Inch X 10 Ft, 0.09375 Inch Thickness, 70A
Item: CP8EQWModel: BULK-RS-BHS70-718Cross Ref: 56DH87
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Rubber Strip
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 70A
Elongation 380%
Grade High Strength
Material Buna N
Max. Temp. 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Min. Temp. -30°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 10 ft.
Overall Width 3/4"
Shape Strip
Standards Astm D2000 Bf 710
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 0.094"
Thickness Tolerance -0.013" to +0.013"