Item: CP8BGTModel: BULK-RS-BHS70-690Cross Ref: 56CG02
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Roll
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 70A
Elongation 380%
Grade High Strength
Material Buna N
Max. Temp. 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 40 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Standards Astm D2000 Bf 710
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 1/8"
Thickness Tolerance -0.017" to +0.017"