GRAINGER BULK-RS-BHS70-438 Buna-N Strip, 6 Inch X 6 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth | CP8FGM 56CF48
GRAINGER BULK-RS-BHS70-438 Buna-N Strip, 6 Inch X 6 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CP8FGMModel: BULK-RS-BHS70-438Cross Ref: 56CF48
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Rubber Strip
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 70A
Elongation 380%
Max. Temp. 250°F
Min. Temp. -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 6"
Overall Width 6"
Shape Strip
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 0.062"
Thickness Tolerance -0.011" to +0.011"