GRAINGER BULK-RS-BHS60-787 Buna-N Sheet, 18 Inch X 36 Inch, 0.75 Inch Thickness, 60A, Acrylic Adhesive Backed, Black | CP8CXW 56AX59
GRAINGER BULK-RS-BHS60-787 Buna-N Sheet, 18 Inch X 36 Inch, 0.75 Inch Thickness, 60A, Acrylic Adhesive Backed, Black
Item: CP8CXWModel: BULK-RS-BHS60-787Cross Ref: 56AX59
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 60A
Elongation 380%
Grade High Strength
Material Buna N
Max. Temp. 230°F , 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 36"
Overall Width 18"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bf 610
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 3/4"
Thickness Tolerance -0.059" to +0.059"