GRAINGER BULK-RS-BHS60-780 Buna-N Sheet, 18 Inch X 36 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 60A | CP8CTZ 56AX52
GRAINGER BULK-RS-BHS60-780 Buna-N Sheet, 18 Inch X 36 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 60A
Item: CP8CTZModel: BULK-RS-BHS60-780Cross Ref: 56AX52
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 60A
Elongation 380%
Grade High Strength
Material Buna N
Max. Temp. 230°F , 250°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 36"
Overall Width 18"
Shape Sheet
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 0.062"
Thickness Tolerance -0.011" to +0.011"