GRAINGER BULK-RS-BHS60-638 Buna-N Sheet, 18 Inch X 18 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth | CP8CMU 56AR88
GRAINGER BULK-RS-BHS60-638 Buna-N Sheet, 18 Inch X 18 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CP8CMUModel: BULK-RS-BHS60-638Cross Ref: 56AR88
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 60A
Elongation 380%
Max. Temp. 250°F
Min. Temp. -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 18"
Overall Width 18"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bf 610
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 0.062"
Thickness Tolerance -0.011" to +0.011"