GRAINGER BULK-RS-BHS60-278 Roll Oil Resistant 1/4 Inch Thick 5 Feet
Item: AH7QLZModel: BULK-RS-BHS60-278Cross Ref: 36XW17
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Rubber Sheet
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 60A
Elongation 300%
Finish Smooth
Grade High Strength
Length 5 ft.
Material Buna N
Maximum Temperature 250°F
Min. Temp. -40°C
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 5 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Standards Astm D2000 Bf 610
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 1/4"
Thickness Tolerance -0.026" to +0.026"
Water Resistance Good
Weather Resistance Fair
Width 36"