Item: CP8DQDModel: BULK-RS-BHS60-266Cross Ref: 241LU1
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 60A
Elongation 380%
Grade High Strength
Material Buna N
Max. Temp. 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 4 ft.
Overall Width 36"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bf 610
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 1/8"
Thickness Tolerance -0.017" to +0.017"