Item: CP8AKGModel: BULK-RS-BHS50-979Cross Ref: 785CF9
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Roll
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 50A
Elongation 280%
Grade High Strength
Material Buna N
Max. Temp. 250°F
Min. Temp. -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Width 36"
Shape Roll
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 2 mm
Thickness Tolerance -0.3 mm to +0.3 mm