GRAINGER BULK-RS-BHS50-972 Buna-N Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 2 mm Thick, 50A, Plain Backing, Black, Smooth | CP8DNR 785CA4
GRAINGER BULK-RS-BHS50-972 Buna-N Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 2 mm Thick, 50A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CP8DNRModel: BULK-RS-BHS50-972Cross Ref: 785CA4
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 50A
Elongation 280%
Grade High Strength
Material Buna N
Max. Temp. 250°F
Min. Temp. -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 36"
Overall Width 36"
Shape Sheet
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 2 mm
Thickness Tolerance -0.3 mm to +0.3 mm