GRAINGER BULK-RS-BHS50-760 Buna-N Sheet, 18 Inch X 18 Inch, 0.09375 Inch Thickness, 50A | CP8FYA 56AX12
GRAINGER BULK-RS-BHS50-760 Buna-N Sheet, 18 Inch X 18 Inch, 0.09375 Inch Thickness, 50A
Item: CP8FYAModel: BULK-RS-BHS50-760Cross Ref: 56AX12
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 50A
Elongation 380%
Grade High Strength
Material Buna N
Max. Temp. 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Min. Temp. -30°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 18"
Overall Width 18"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bf 510
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 0.094"
Thickness Tolerance -0.013" to +0.013"