GRAINGER BULK-RS-BHS50-631 Buna-N Sheet, 18 Inch X 18 Inch, 0.375 Inch Thickness, 50A, Plain Backing, Black, Smooth | CP8FMJ 56AR83
GRAINGER BULK-RS-BHS50-631 Buna-N Sheet, 18 Inch X 18 Inch, 0.375 Inch Thickness, 50A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CP8FMJModel: BULK-RS-BHS50-631Cross Ref: 56AR83
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 50A
Elongation 380%
Grade High Strength
Material Buna N
Maximum Temperature 250°F
Min. Temp. -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 18"
Overall Width 18"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bf 510
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 3/8"
Thickness Tolerance -0.035" to +0.035"