GRAINGER BULK-RS-BHS50-1024 Buna-N Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.5 mm Thick, 50A, Acrylic Adhesive Backed, Black | CP8DMF 785CC6
GRAINGER BULK-RS-BHS50-1024 Buna-N Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.5 mm Thick, 50A, Acrylic Adhesive Backed, Black
Item: CP8DMFModel: BULK-RS-BHS50-1024Cross Ref: 785CC6
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 50A
Elongation 280%
Grade High Strength
Material Buna N
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Maximum Temperature 250°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 36"
Overall Width 36"
Shape Sheet
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 0.5 mm
Thickness Tolerance -0.1 mm to +0.1 mm