GRAINGER BULK-RS-BHS40-908 Roll High Grade 1/4 Inch Thick 30 Feet
Item: AH7QMFModel: BULK-RS-BHS40-908Cross Ref: 36XW30
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Rubber Roll
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 40A
Elongation 500%
Finish Smooth
Grade High Strength
Length 30 ft.
Material Buna N
Maximum Temperature 250°F
Min. Temp. -40°C
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 30 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Standards Astm D2000 Bf 410
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 1/4"
Thickness Tolerance -0.026" to +0.026"
Water Resistance Good
Weather Resistance Fair
Width 36"