GRAINGER BULK-RS-BHS40-276 Buna-N Sheet, 36 Inch X 5 Ft, 0.125 Inch Thickness, 40A, Plain Backing, Black, Smooth
Get it by Thursday, May 21
€ 24,99 Flat Shipping + VAT € 24,99 flat shipping is applicable on orders with an aggregate weight less than 10kg. Orders exceeding 10kg will be charged default shipping rates.
5.00% off
€361.72 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Sheet |
| Abrasion Resistance | Good |
| Adhesive Type | Plain Backing |
| Backing Type | Non Adhesive |
| Chemical Resistance | Fair |
| Color | Black |
| Compression Set | 30% |
| Density | 1.35 g/cc |
| Elongation | 380% |
| Grade | High Strength |
| Material | Buna N |
| Maximum Temperature | 250°F |
| Minimum Temperature | -30°F |
| Oil Resistance | Excellent |
| Overall Length | 5 ft. |
| Overall Width | 36" |
| Shape | Sheet |
| Standards | Astm D2000 Bf 410 |
| Tear Strength | 20 N/mm |
| Tensile Strength | 1500 psi |
| Texture | Smooth |
| Thickness | 1/8" |
| Thickness Tolerance | -0.017" to +0.017" |
| Water Resistance | Good |
| Weather Resistance | Fair |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 5.72 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Color | Shape | Grade | Tensile Strength | Adhesive Type | Thickness | Overall Length | Overall Width | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-RS-BHS40-197 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €96.33 | |
| BULK-RS-H40-197 | Black | Roll | Standard | 1000 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €68.14 | |
| BULK-RS-BHS50-197 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €92.89 | |
| BULK-RS-BHS70-197 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €86.27 | |
| BULK-RS-H40-198 | Black | Roll | Standard | 1000 psi | Plain Backing | 0.062" | 10 ft. | 12" | €102.75 | |
| BULK-RS-BHS40-198 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.062" | 10 ft. | 12" | €148.71 | |
| BULK-RS-BHS50-198 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.062" | 10 ft. | 12" | €146.03 |
Explore Products
- MASTERDRIVES C98 Conventional V-Belt
- WOODHEAD 1300300075 845030D12M030 Cordset, 5 Pole, Male Female, Straight, 3m, NB
- ECEF 67201307501 Compass Wrench, 13,0mm Size
- TITAN FASTENERS XGB11
- BALDOR / DODGE 23QZ30L56WPLT T-2 E-Z KLEEN RED-White LOW Temp
- STEARNS BRAKES 108701200068 Brake-Hsg W/ Npt For Vb App
- GATES F14M-35S-20 Sprocket, 0.79 Inch Belt Width, 20mm Width
- SMC VALVES VT317-5DZ-02 Solenoid Valve, 1/4 Inch Base Mount
Explore More
- KEYSHAFT
- Check and Foot Valves
- Pipe and Valve Covers
- Hard Hat Face Shields
- Electrical Sticks and Rescue Hooks
- Clamping Kit Accessories
- AKRO-MILS 33166 Akro Grid Dividable Plastic Storage Boxes
- ACCURIDE 301-2590 Series Medium Duty Over Travel Slides
- CAIMAN Heatrac Insulated Hi Vis Waterproof Winter Work Gloves, Cowhide Leather
- ANSELL 56-910 Alphatec Medium To Heavy Duty Splash Protection Coat Aprons
- TEMPCO Bayonet Adaptors
- KUNKLE Bronze Adjustable Relief Valve
- DURHAM MANUFACTURING Compartment Boxes
- START INTERNATIONAL ZCM2000 Series, Programmable Tape Dispensers
- 3M Floor Sander Belts
- BALDWIN ESTATE 5024 Oval Knobs
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-RS-BHS40-276 Buna-N Sheet, 36 Inch X 5 Ft, 0.125 Inch Thickness, 40A, Plain Backing, Black, Smooth
€380.75 /unit


