GRAINGER BULK-RR-P95-140 Polyurethane Rod, Standard, 2 Inch Dia, 12 Inch Length, 95A, Amber, Semi-Clear | CQ4JMF 784YD9
GRAINGER BULK-RR-P95-140 Polyurethane Rod, Standard, 2 Inch Dia, 12 Inch Length, 95A, Amber, Semi-Clear
Item: CQ4JMFModel: BULK-RR-P95-140Cross Ref: 784YD9
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Rod
Abrasion Resistance Good
Chemical Resistance Fair
Clarity Semi Clear
Color Amber
Compression Set 32%
Density 1.2 g/cc
Dia. Tolerance -0.01" to +0.02"
Diameter 2"
Durometer 95A
Elongation 350%
Grade Standard
Material Polyurethane
Max. Temp. 200°F
Min. Temp. 0°F
Oil Resistance Fair
Shape Rod
Tear Strength 87 N/mm
Tensile Strength 5600 psi