GRAINGER BULK-RR-P80-92 Polyurethane Rod, Standard, 2 Inch Dia, 4 ft Length, 80A, Amber, Semi-Clear | CQ4JMW 784Y01
GRAINGER BULK-RR-P80-92 Polyurethane Rod, Standard, 2 Inch Dia, 4 ft Length, 80A, Amber, Semi-Clear
Item: CQ4JMWModel: BULK-RR-P80-92Cross Ref: 784Y01
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Chemical Resistance Fair
Clarity Semi Clear
Color Amber
Compression Set 25%
Density 1.23 g/cc
Dia. Tolerance -0.01" to +0.02"
Diameter 2"
Durometer 80A
Elongation 460%
Oil Resistance Fair
Overall Length 4 ft.
Shape Rod
Tear Strength 65 N/mm
Tensile Strength 5600 psi