GRAINGER BULK-RR-P80-23 Polyurethane Rod, Standard, 1 Inch Dia, 36 Inch Length, 80A, Black, Opaque | CQ4JFB 784XH1
GRAINGER BULK-RR-P80-23 Polyurethane Rod, Standard, 1 Inch Dia, 36 Inch Length, 80A, Black, Opaque
Item: CQ4JFBModel: BULK-RR-P80-23Cross Ref: 784XH1
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Chemical Resistance Fair
Clarity Opaque
Color Black
Compression Set 25%
Density 1.23 g/cc
Dia. Tolerance -0.01" to +0.02"
Diameter 1"
Durometer 80A
Elongation 460%
Oil Resistance Fair
Overall Length 36"
Shape Rod
Tear Strength 65 N/mm
Tensile Strength 5600 psi