GRAINGER BULK-RR-P80-110 Polyurethane Rod, Standard, 2 1/2 Inch Dia, 36 Inch Length, 80A, Amber, Semi-Clear | CQ4JJX 784Y19
GRAINGER BULK-RR-P80-110 Polyurethane Rod, Standard, 2 1/2 Inch Dia, 36 Inch Length, 80A, Amber, Semi-Clear
Item: CQ4JJXModel: BULK-RR-P80-110Cross Ref: 784Y19
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Chemical Resistance Fair
Clarity Semi Clear
Color Amber
Compression Set 25%
Density 1.23 g/cc
Dia. Tolerance -0.013" to +0.025"
Diameter 2 1/2"
Durometer 80A
Elongation 460%
Max. Temp. 200°F
Min. Temp. 0°F
Oil Resistance Fair
Overall Length 36"
Shape Rod
Tear Strength 65 N/mm
Tensile Strength 5600 psi