GRAINGER BULK-RR-P40-16 Polyurethane Rod, Std, 4 Inch Dia, 4 ft Length, 40A, Black, Opaque, 0 Deg F To 200 Deg F | CQ4JXC 784WM3
GRAINGER BULK-RR-P40-16 Polyurethane Rod, Std, 4 Inch Dia, 4 ft Length, 40A, Black, Opaque, 0 Deg F To 200 Deg F
Item: CQ4JXCModel: BULK-RR-P40-16Cross Ref: 784WM3
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Rod
Color Black
Compression Set 5%
Density 1.2 g/cc
Dia. Tolerance -0.02" to +0.04"
Diameter 4"
Durometer 40A
Elongation 600%
Grade Standard
Material Polyurethane
Max. Temp. 200°F
Minimum Temperature 0°F
Oil Resistance Fair
Overall Length 4 ft.
Shape Rod
Tear Strength 21 N/mm
Tensile Strength 2100 psi