GRAINGER BULK-RB-S70-5 Silicone Ball, Food, 1/2 Inch Dia, White, Semi-Clear, 70A, -80 Deg F To 450 Deg F, 5 PK | CQ4HYP 784ZP4
GRAINGER BULK-RB-S70-5 Silicone Ball, Food, 1/2 Inch Dia, White, Semi-Clear, 70A, -80 Deg F To 450 Deg F
Item: CQ4HYPModel: BULK-RB-S70-5Cross Ref: 784ZP4
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Ball
Abrasion Resistance Poor
Chemical Resistance Good
Clarity Semi Clear
Color White
Compression Set 30%
Density 1.25 g/cc
Elongation 400%
Grade Food Grade
Material Silicone
Max. Temp. 450°F
Minimum Temperature -80°F
Oil Resistance Fair
Overall Dia. 1/2"
Shape Ball
Standards Fda 21 Cfr 177.2600
Tear Strength 15 N/mm
Tensile Strength 700 psi