Item: CQ7THGModel: BULK-PS-UHMWB-32Cross Ref: 55RC41
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sheet
Color Black
Corrosion And Chemical Resistance Good
Friction Coefficient 0.15
Friction Rating Very Slippery
Grade Standard
Impact Strength 16 lbs.-ft./in.
Impact Strength Rating Excellent
Length Tolerance -1" to +1"
Machinability Good
Material UHMW Polyethylene
Material Properties Standard
Max. Temp. 180°F
Minimum Temperature -70°F
Nominal Length 48"
Nominal Size (merch) 32" x 48"
Nominal Width 32"
Plastic Clarity Opaque
Plastic Density 0.034 lbs.-cu. in.
Plastic Hardness 70D
Plastic Hardness Rating Medium
Plastic Length 48"
Plastic Length Tolerance -1" to +1"
Plastic Thickness 1/4"
Plastic Thickness Tolerance -0.008" to +0.006"
Plastic Width 32"
Plastic Width Tolerance -1" to +1"
Shape Sheets
Standards Fda, Ul 94 Hb
Tensile Strength 4400 psi
Tensile Strength Rating Poor
Uv Resistant No
Water Absorption 0.01%