GRAINGER BULK-PS-PC-373 Plastic Sheet, 0.5 Inch Plastic Thick, 36 Inch Width x 48 Inch Length, Clear
Get it by Thursday, May 28
5.00% off
€275.09 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Sheet |
| Backing Type | Plain |
| Color | Clear |
| Corrosion And Chemical Resistance | Fair |
| Friction Coefficient | 0.53 |
| Friction Rating | Not Slippery |
| Grade | Standard |
| Impact Strength | 14 lbs.-ft./in. |
| Impact Strength Rating | Excellent |
| Length Tolerance | -1" to +1" |
| Machinability | Fair |
| Material | Polycarbonate |
| Material Properties | Standard |
| Max. Temp. | 240°F |
| Minimum Temperature | -40°F |
| Nominal Length | 48" |
| Nominal Size (merch) | 36" x 48" |
| Nominal Width | 36" |
| Plastic Clarity | Clear |
| Plastic Density | 0.043 lbs.-cu. in. |
| Plastic Hardness | Rockwell R120 |
| Plastic Hardness Rating | Hard |
| Plastic Length | 4 ft. |
| Plastic Length Tolerance | -1" to +1" |
| Plastic Thickness | 1/2" |
| Plastic Thickness Tolerance | -0.045" to +0.017" |
| Plastic Width | 36" |
| Plastic Width Tolerance | -1" to +1" |
| Shape | Sheets |
| Standards | Ul 94 V-2 |
| Tensile Strength | 9700 psi |
| Tensile Strength Rating | Good |
| Uv Resistant | No |
| Water Absorption | 0.13% |
| Water Absorption Rating | Good |
| Wear Factor | Fair |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 17.1 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Tensile Strength | Plastic Length | Plastic Thickness | Plastic Width | Max. Temp. | Plastic Thickness Tolerance | Nominal Width | Plastic Hardness | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 11109999 | - | - | - | - | - | - | - | - | €66.18 | RFQ
|
| 11822999 | - | - | - | - | - | - | - | - | €78.61 | RFQ
|
| 11825999 | - | - | - | - | - | - | - | - | €266.56 | RFQ
|
| 11824999 | - | - | - | - | - | - | - | - | €133.25 | RFQ
|
| 11762999 | - | - | - | - | - | - | - | - | €85.44 | RFQ
|
| 11821999 | - | - | - | - | - | - | - | - | €81.68 | RFQ
|
| 11818999 | - | - | - | - | - | - | - | - | €10.22 | RFQ
|
Explore More
- KEYSHAFT
- Faucet Repair Parts
- Drain Strainers
- MIG Welders
- Direct Drive Single Inlet Forward Curve Blowers
- Gladhands
- MEMPHIS GLOVE Cut Pro Kevlar/Steel Shell Cut Resistant Work Gloves, 13 Gauge
- PROTO Impact Socket, 6 Point, 3/8 Inch Drive, Imperial, Heat-Treated Alloy Steel
- GLOBE SCIENTIFIC Label Sheets, Cryo, 38 x 19 mm Size
- ZURN Trap Extension
- VIKAN 16 Inch Condensation Squeegees
- VESTIL CYL Series Manual Cylinder Lifters
- BISHOP-WISECARVER UtiliTrak Series Tracks
- STARRETT Measuring Heads
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-PS-PC-373 Plastic Sheet, 0.5 Inch Plastic Thick, 36 Inch Width x 48 Inch Length, Clear
€289.57 /unit

